In Memoriam: Проф. др Петар Голубовић (1935–2017)

Вести  ::  понедељак, 10.07.2017.

Др Петар Голубовић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, у пензији, преминуо је 8. јула 2017. године. Предавао је Демографију са статистиком на Департману за социологију на Филозофском факултету у Нишу и на Департману за географију на Природно-математичком факултету у Нишу. Из области демографије и географије објавио је велики број уџбеника, монографија и научних радова. Неке од његових књига, које је објавио самостално или као коаутор, су: Демографске карактеристике и процеси у општини Сврљиг, Демографски развитак Лужнице, Сврљишка котлина – социогеографска и демографска проучавања, Статистика – за студенте нематичних факултета, Ванруска Азија, Географија Југославије, Регионална географија Африке, Геодемографија, Ерозивна геоморфологија, Демографске структуре неких балканских земаља.

Професор Петар Голубовић највећи део свог плодног научно-истраживачког рада посветио је пасионираном изучавању становништва Србије и Балканског полуострва. Међу студентима и колегама остаће упамћен као изврстан професор и стручњак, али и као изузетан човек и животни учитељ. Био је један од управника Департмана за географију Природно-математичког факултета у Нишу и председник Подружнице српског географског друштва региона Ниш.

Сахрана проф. др Петра Голубовића је 10.7.2017. године у 14 часова на Новом гробљу у Нишу.